Najväčšia banková lúpež histórie alias Moldavská hra

Autor: Daniel Ágošton | 30.3.2016 o 22:25 | (upravené 30.3.2016 o 22:31) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  447x

Ak by ste chceli vykradnúť banku, asi by ste použili kuklu a zbraň. No práve tie najväčšie lúpeže sa robia v kravatách.Tá najväčšia sa odohrala v Moldavsku.

Moldavsko poznáme ako najchudobnejšiu krajinu v Európe.Územie Moldavska nikdy nebolo považované za atraktívne a ekonomicky stabilné. Z histórie vieme povedať, že za predkov moldavského národa sa považujú Valasi, ktorí sa sformovali z dáckeho obyvateľstva.To znamená, že v skutočnosti Moldavčania sú Rumuni.Valasi a Valachia bola jedna z troch vetiev formovania Rumunov.

Prečo sa Moldavsko chcelo stať samostatným a nezávislým štátom? Moldavsko mohlo byť súčasťou Rumunska, predsa väčšinu obyvateľstva tvoria Rumuni.Takisto úradným jazykom Moldavska je rumunčina .Na čo by sa chceli osamostatniť, keď vedeli že sa stanú najchudobnejšou krajinou v Európe? Práve vznik Moldavska bol kľúčový na spustenie absolútneho rabovania krajiny.To je ten pravý účel tohto štátu.Slúži na obrovské lúpeže, korupciu a oberanie národa aj o to málo, čo majú.

Po mnohonásobných pokusoch sa Moldavsko stalo samostatným štátom v roku 1991.Oligarchovia mali predtým však za úlohu presvedčiť moldavskích Rumunov za oddelenie a vznik Moldavska.To sa skorumpovaným politikom podarilo a tak sa mohla začať éra okrádania.Ako prvé začali vznikať banky.Podvody s praním peňazí sa diali ako na bežiacom páse.Systém prania peňazí prebiehal najčastejšie cez falošné firmy v daňových rajoch, ktoré mali v niektorých prípadoch aj malé podiely v moldavských a ruských bankách.Do roku 2014 sa celkovo prepralo okolo 20 miliárd dolárov do zahraničných firiem ktoré vlastnila hŕstka ''Moldavčanov'' a Rusov.

Nedávno v roku 2015 sa ''zistilo'', že sa z troch moldavských bánk vyparila dokopy 1 miliarda dolárov v priebehu jedného týždňa.Systém bol veľmi jednoduchý a podobný predošlým.Tri moldavské banky, ktoré sú do škandálu zaplatené, majú menších akciových vlastníkov rovnako ako Moldindconbank v daňových rajoch.Ani jedna z týchto firiem nevlastnila v bankách viac ako päťpercentný podiel. Táto hranica je podľa moldavskej centrálnej banky kľúčová, pretože podiel nad piatimi percentami je prísnejšie kontrolovaný a predaj takého podielu podlieha súhlasu regulátora.Tieto akcionárske firmy z daňových rajoch dostávali od roku 2008 od bánk obrovské úvery, ktoré podľa vyšetrovateľov nemali nikdy splácať, čím ticho tunelovali banky.Jednoducho si brali úvery ktoré si nechali vo vrecku.Po následnom prevode peňazí sa dokumentácie spálili a firmy sa vyparili.

Dnes je už jasné, že tie peniaze roľnícky obyvatelia neuvidia.Po vypuknutí miliardového škandálu z minulého roka už občania Moldavska protestujú za pripojenie k Rumunsku.Vtedy to nevedeli a mysleli si že horšie to už byť nemôže.A oligarchovia to využili.                                                                               A teraz sa Vás pýtam zásadnú otázku: Čo to má spoločné so Slovenskom?

Slovenská republika bola tiež vytvorená na umožnenie samostatnej éry rozkrádania.Rozdiel je v tom, že u nás sa to robí priamo na štátne zákazky ako miliónové softvéry a rôzne ''výstavby''.Samozrejme, nie je to až v takej miere ako v Moldavsku, ale princíp je ten istý.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane na vojenčine vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To bola realita Československej ľudovej armády.

KOMENTÁRE

A zasa sa musíme báť plotov, čo v nás vyrastú

Na obrazovkách denne vídame tupírovaný preparát pseudospasiteľa.

PLUS

Varenie v stredoveku? Kaviár prasatám, miesto vody víno

Páv chrlil oheň a mäsové guľky vyzerali ako pomaranče.


Už ste čítali?